Webb Uzay Teleskobu, en eski “ölü galaksiyi” fotoğrafladı

CNN’in haberine göre bilim insanları, yaptıkları araştırmada Webb Teleskobu görüntülerini inceleyerek 13,8 milyar yaşındaki evrenin oluşumundan 700 milyon yıl sonra var olduğu düşünülen “ölü galaksideki” yıldız oluşumunun aniden durduğunu belirledi.

Araştırmacılar, “JADES-GS-z7-01-QU” adı verilen ve “hızlı yaşayıp genç ölen” galaksinin incelenmesinin evrenin erken dönemleri ile yıldız oluşumu hakkında yeni bilgiler ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Dünya’ya milyarlarca ışık yılı uzaklıktaki “ölü galaksinin”, önceden gözlemlenen büyük ölü galaksilerin aksine, Samanyolu Galaksisi yakınındaki hala yeni yıldız oluşumlarının gözlemlendiği “Küçük Macellan Bulutu” gibi düşük kütleli olduğu tespitinde bulunuldu.

EVRENİN ERKEN DÖNEMİ ÇOK VERİMLİYDİ

Cambridge Üniversitesine bağlı Kavli Kozmoloji Enstitüsü araştırma görevlisi Tobias Looser, evrenin ilk birkaç yüz milyon yıllında çok sayıda gaz bulutunun içine doğru çökerek yeni yıldızlar oluşturduğunu belirterek, “Galaksilerde yıldız oluşumu için ihtiyaç duyulan gazın bolluğu nedeniyle evrenin ilk dönemleri, ‘yiyebildiğin kadar ye’ kapsamlı bir açık büfe gibiydi” dedi.

Looser, evrenin erken dönemlerinde galaksilerin yıldız oluşum aşamasından hareketsiz veya sönmüş aşamaya geçişinin de hızlı olabileceğini kaydetti.

Webb verileri, söz konusu galakside 30 ila 90 milyon yıl süren kısa, güçlü yıldız oluşum patlamaları yaşadığını ve sonrasında bunun durduğunu ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x