Avukat Feyza Altun ‘şeriat’ paylaşımı nedeniyle hakim karşısında: Cumhurbaşkanına hakaret davasında beraat talebi

Sosyal medya hesabından yaptığı ‘şeriat’ karşıtı paylaşımı nedeniyle hakkında 3 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan avukat Feyza Altun, bugün hakim karşısına çıktı.

Sosyal medya hesabından yaptığı ‘şeriat’ karşıtı paylaşım nedeniyle gerici gruplar tarafından hedef alınan ve 19 Şubat’ta gözaltına alınan avukat Feyza Altun, Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında, ‘halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme’ suçlamasıyla 2 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle açılan dava kapsamında bugün Beykoz 5. Asliye Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. 

İDDİANAMEDE ‘ŞERİAT’ TARİFİ

Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığınca ‘şeriat’ paylaşımı üzerine hazırlanan iddianamede şeriat tanımı yapılırken Türk Dil Kurumu (TDK) referans alındı. İddianamede, TDK’ya göre şeriat kelimesinin, “Kuran’daki ayetlere, Hz. Muhammed’in sözlerine dayanan İslam kanunu, İslam hukuku” olduğunu kaydedildi.

CUMHURBAŞKANINA HAKARETTEN BERAAT TALEBİ

Feyza Altun bugün ayrıca başka bir soruşturma kapsamında ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla Bakırköy Asliye Ceza Mahkemesinde de hakim karşısına çıktı. Bu davanın duruşmasında mütalaasını açıklayan savcı, Altun’un bu suçlamadan beraatına karar verilmesini talep etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x